Børge Ousland Fjellski

Lett og allsidig fjellski som også passer i skisporet. Ypperlig for lange turer med oppakning eller i harde og isete oppkjørte spor.

7048652478894
5 299,-

B+ Kundeklubb
Som medlem av Kundeklubben får du tilgang til eksklusive tilbud!

Bli medlem
  Sjekk lagerstatus i butikk
Lagerstatus i nettbutikk:   På lager

Åsnes Børge Ousland fjellski er utstyrt med en solid stålkant (2.1x1.9 mm) og en veldig lett trekjerne, for en ski som egner seg like godt til lange turer og ekspedisjoner med pulk, som til dager i harde og isete skispor. Denne fjellskien er lengdestiv og har en markant smørelomme, noe som gir et godt gå-spenn, ypperlig ski for turer hvor god glid er essensielt. Skien er utstyrt med en såle som har godt voksopptak, er veldig slitesterk og slipt til å fungere optimalt under kalde, nordiske forhold. Moderat innsving kombinert med myk tupp og Nordisk Rocker og Taper gir en meget retningsstabil ski som også er lett å håndtere. Lett trekjerne i poppel og paulownia gir en leken og solid ski med godt spenn og veldig lav vekt, kun 825g pr ski i 200cm lengde.  Skien er utviklet i tett samarbeid med polfareren Børge Ousland, hans selskap Ousland Explorers og guidene deres. Børge er kjent som en av de mest markante eventyrerne i moderne polarhistorie. Børge Ousland var første mann til å gå på ski til Nordpolen uten etterforsyninger i 1990 sammen med Erling Kagge og Geir Randby. I 1994 gikk han alene fra Kapp Arktichesky i Russland til Nordpolen som den første i verden, og i 1996/ 1997 var han den første i verden til å krysse Sydpolen fra kyst til kyst alene og uten etterforsyninger, noe som også var den raskeste notering inn til Sydpolen på bare 34 dager. Siden den gang har Børge Ousland gått til Nordpolen på vinteren og gjort flere bemerkelsesverdige ekspedisjoner. I April 2025 startet han IceLegacy-prosjektet hvor han, sammen med Vincent Colliard, skal krysse de 20 største isbreene i verden. I tillegg er Børge ekspedisjons-arrangør og eier av reiselivsdestinasjonen Manshausen i Steigen. 


Valg av skilengde

Skilengde bestemmes med basis i kroppslengde og vekt. Tabellen her er ment som et hjelpemiddel og må ikke følges slavisk. Skiferdighet, terreng, vekt, oppakning og individuelle behov/vaner er faktorer som påvirker valg av lengde. 

Generelle råd:

  • Ferdsel i ulendt terreng krever kortere ski enn åpne fjellvidder
  • For nybegynnere vil det ofte være enklere med korte ski
  • Går man bare i oppkjørte spor spiller lengde liten rolle med tanke på hvor godt/dårlig man flyter i snøen, da er det isteden spennet som er viktig
  • Er personen lettere enn gjennomsnittet bør brukeren vurdere kortere ski, og omvendt hvis man er tyngre
  • Går du ofte med tung oppakning bør skiene være litt lengre.
Kroppslengde Vekt (kg) Skilengde
-170cm -70 180
170-180 70-80 190
180-190 80-90 200
190+ 90+ 210

Bredde: 66-52-60mm

Vekt: 900g/per ski (i 200cm)

Kjerne: Poppel og paulownia trekjerne

Konstruksjon: Nylon cap

Smøresystem: Voks + Åsnes fellelås til kortfell

Anbefalt binding (kjøpes separat): Xplore / 75mm / BC

Produktnummer: 542027